Instrukcja obsługi listew

Zdecydowałeś się na zakup listew sufitowych, ale niestety nie wiesz, w jaki sposób się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystko to, czego nie wiedziałeś – stanie się dla Ciebie jasne i nie będziesz miał żadnych problemów z montażem.

ETAPY MONTAŻU LISTEW SUFITOWYCH – ozdoba mieszkania

1. Mierzenie listew.
2. Cięcie listew.
3. Klejenie listew.
4. Malowanie i ozdabianie listew.

MONTAŻ LISTEW SUFITOWYCH

1. Mierzenie – jest to proces, w którym musimy zastanowić się, jaka ilość materiału będzie nam potrzebna do montażu. Przechodzimy więc do pomieszczenia, w którym planujemy zamontować listwy sufitowe oraz robimy pomiary i obliczamy, jaką ilość listew powinniśmy zakupić.

2. Cięcie listew – gdy mamy już zakupione listwy, to musimy dokładnie przeanalizować sobie, które listwy i w których momentach będziemy ciąć. Do cięcia listew będzie nam potrzebna piła lub brzeszczot. Pamiętajmy jednak, że listwy sufitowe są wykonane najczęściej ze styropianu, więc każde cięcie należy robić dość delikatnie, aby nie połamać naszej listwy.

3. Klejenie – przy zakupie materiałów do listew konieczne jest zakupienie specjalnego kleju. Przykładowo mogą to być kleje Creativa lub NMC Adefix. Do kleju musimy zakupić sobie pistolet, który umożliwi nam wyciśnięcie kleju z tubki. Klej nakładamy na listwy w sposób pasmowy. Przy etapie klejenia ważne jest mieć świadomość, że klej może stosunkowo szybko wyschnąć, więc czynność ta powinna zostać wykonana możliwe jak najszybciej. Oczywiście w miarę możliwości. Po nałożeniu kleju przykładamy i dociskamy delikatnie listwy do sufitu. Gdy będziemy zbyt mocno dociskać listwy, to mogą powstać nieatrakcyjne wgniecenia.

4. Malowanie i ozdabianie – nie jest to konieczny element, ale jeśli mamy życzenie pomalować nasze listwy, to nic nie stoi nam na przeszkodzie. Do malowania możemy użyć różnych farb – ścienne, silikonowe, akrylowe, ceramiczne. Farba nie powinna zawierać jednak rozpuszczalników, ponieważ listwy mogą rozpuścić się pod jej działaniem.