Nieruchomość dla każdego

Rynek nieruchomości po brzegi wypełniony jest ofertami sprzedaży mieszkań i domów. Fakt ten może sprawić mylne wrażenie, że zakup lokalu mieszkalnego nie stanowi żadnego problemu i każdy powinien mieć możliwość znalezienia czegoś odpowiedniego dla swoich potrzeb i oczekiwań. Rzeczywista sytuacja wygląda jednak inaczej. Przeanalizujmy po kolei kilka scenariuszy.

Budowa własnego domu

Marzeniem wielu osób jest wybudowanie własnego domu. Nic dziwnego, jest to w końcu najbardziej komfortowe ze wszystkich rozwiązań – przynajmniej jeśli chodzi o późniejsze użytkowanie, nie zaś samą budowę. Budując dom od podstaw, według uznanego przez nas projektu, na który mieliśmy aktywny wpływ mamy pewność, że gotowy dom będzie na w pełni odpowiadać zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Niestety przepisy budowlane jest dość zawiłe i bardzo często do rozwiania naszych wątpliwości potrzebny jest prawnik. To dodatkowe koszta, które doliczyć należy do kosztów projektu, zakupu materiałów budowlanych i pracy ekipy budowlanej. W rzeczywistości niestety mało kogo na to stać.

Kupno nieruchomości

Niestety sprawa z kupnem mieszkania bądź domu także nie należy do najprostszych rozwiązań. Przede wszystkim zdecydować musimy o tym, jaki typ nieruchomości będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Do wyboru mamy oczywiście mieszkania i domy. Zarówno jedno, jak i drugie wyjście ma swoje plusy i minusy. Mieszkanie jest zwykle tańsze, zarówno jeśli chodzi o samo kupno, jak i dalsze utrzymanie, prościej jest je także utrzymać w porządku i czystości. Niestety minusem jest po pierwsze bardzo ograniczona powierzchnia oraz to, że nigdy nie możemy mieć pewności, kto będzie naszym sąsiadem. Z drugiej strony my sami musimy się ograniczać, tak aby nie być uciążliwymi dla naszego otoczenia. Dom to zdecydowanie większy komfort i swoboda. Przestrzeń, którą dodatkowo zyskujemy także wykorzystać możemy zgodnie z naszymi upodobaniami, mamy więc zdecydowanie więcej możliwości. Dodatkowo dużym plusem jest własny garaż, ogród, pomieszczenia gospodarcze itd. Kupno domu to jednak dość duży wydatek. Drugą istotną decyzją, którą musimy podjąć jest to, że podmiotem, od którego zakupimy lokal będzie poprzedni właściciel czy też deweloper, oraz w jakim stanie nieruchomość ta będzie się znajdować. Kolejnym krokiem jest bowiem przeprowadzenie szeregu mniejszych czy większych prac remontowych, a to dodatkowa strata czasu i pieniędzy. To, że wiemy jaki lokal mieszkalny będzie dla nas odpowiedni to dopiero początek długiej drogi ku sfinalizowaniu naszych planów.

Może Ci się również spodoba