Problemy z alergią Wybierz ogrzewanie na podczerwień!
Problemy z alergią? Wybierz ogrzewanie na podczerwień!
Alergie dają o sobie znać przez cały rok. Ci z nas, którzy zmagają się z nieprzyjemnymi objawami ze względu na kurz, mają przed sobą najtrudniejszy okres – sezon grzewczy. Dlaczego warto wybrać ogrzewanie na podczerwień, gdy w domu są alergicy, astmatycy, małe dzieci i osoby często zmagające się z infekcjami?
Zdrowiej, bo bez kurzu
Kurz to źródło mnóstwa drobnoustrojów. Na co dzień nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak niekorzystnie na zdrowy organizm wpływa niewielka ilość kurzu, a co dopiero w przypadku alergików czy astmatyków. Ciągłe spacerowanie ze ściereczką, by uporać się z wycieraniem kurzu, nie jest rozwiązaniem. Sezon grzewczy to najtrudniejszy czas dla wspomnianych osób. Aby było zdrowiej, warto postawić na ogrzewanie na podczerwień.
Czym wyróżnia się ten sposób zapewniania ciepła w mieszkaniach i domach? Przede wszystkim korzystaniem z promieniowania podczerwonego, które jest całkowicie bezpieczne i naturalne dla człowieka. Wykorzystywane w medycynie, dlatego nie trzeba się obawiać ciepła uzyskiwanego dzięki panelom na podczerwień. Komfort termiczny zapewniany jest w ten sposób, że fale zostają pochłonięte przez wszystkie elementy wyposażenia, a także ludzi i zwierzęta znajdujące się w pomieszczeniach. Następnie dochodzi do wytworzenia ciepła i jego oddania. Tak naprawdę to domownicy i cały dom stają się źródłami ciepła.
Atutem ogrzewania na podczerwień jest zatem brak unoszenia się powietrza, a co za tym idzie, wyeliminowane przemieszczania się kurzu. Dla alergików i astmatyków to możliwość oddychania – dosłownie i metaforycznie – pełną piersią. W domu jest ciepło, przyjemnie, ale uciążliwe objawy ustępują, a przynajmniej się nie nasilają. Jeśli jednak jesteśmy przyzwyczajeni do ogrzewania konwekcyjnego, można postawić na elektryczne grzejniki hybrydowe – promiennikowo-konwekcyjne. Dokładny opis, na czym polega ich zasada działania, znajdziemy na stronie https://Econovli.pl.
Komfort, którego nie zagwarantują inne grzejniki
Ogrzewanie na podczerwień to najwyższy komfort termiczny. Zaletą tak działających paneli jest brak występowania różnic w temperaturze uzyskiwanej na różnych poziomach. Mówiąc prościej, jest równie ciepło przy podłodze, co przy suficie. Konwencjonalne sposoby ogrzewania nie dają takiej możliwości. Niestety w takich przypadkach zawsze trzeba zmagać się z różnicami w odczuwanej temperaturze, wynoszącymi nawet 10 stopni Celsjusza.
Zdrowo również dla budynków
Zdrowie jest najważniejsze, dlatego na panele na podczerwień decyduje się coraz większe grono odbiorców. Na takim sposobie ogrzewania korzystają jednak nie tylko domownicy, ale i budynki. Ciepło uzyskiwane w ten sposób nie powoduje zawilgocenia pomieszczeń. Ściany obiektów pozostają suche, konstrukcje są znacznie mniej narażone na powstawanie pleśni i rozwój grzybów, które – jak dobrze wiadomo – mają negatywne działanie na organizmy nie tylko alergików.
Pleśni i grzybów bardzo trudno jest się pozbyć. Czasami wymaga to kosztownych i czasochłonnych inwestycji, mnóstwa zabiegów prowadzonych względem budynku. Niekiedy jest nawet niemożliwe i okazuje się, że co jakiś czas wilgoć ponownie sprzyja pojawianiu się pleśni. W pomieszczeniach da się wyczuć nieprzyjemną woń, do tego łatwiej o infekcje i problemy zdrowotne, które niekiedy dają o sobie znać dopiero po wielu latach.
Oszczędnie, choć korzystając z energii elektrycznej
Ogrzewanie na podczerwień wymaga korzystania z energii elektrycznej, jednak nie musi to wpływać na podwyższające się rachunki za prąd. Nie ma nawet potrzeby zmiany taryfy! Panele tego typu szybko się nagrzewają i długo oddają ciepło. Ponadto można ustawiać temperaturę o 1-2 stopnie Celsjusza niższą niż tę, którą chce się uzyskać w pomieszczeniach, co przynosi niemałe oszczędności w skali roku. Czy w ten sposób zmniejsza się komfort termiczny? Nie, ponieważ ciepło uzyskiwane dzięki ogrzewaniu na podczerwień, fizycznie odczuwane jest jako wyższe niż to panujące w rzeczywistości.
Oszczędnie i zdrowo – dla ludzi i budynków. Panele wykorzystujące zjawisko promieniowania podczerwonego, to alternatywa, którą warto przemyśleć.
Najnowsze komentarze