Plusy domu

Dla wielu osób dom jest wyjściem o wiele lepszym od mieszkania, choć opcja ta nie jest oczywiście pozbawiona wad. Od nich więc zacznijmy.

 

Po pierwsze z posiadaniem własnego domku wiąże się wiele kosztów. Liczyć się musimy z nimi już na etapie kupna bądź budowy. Kupno domu jest oczywiście tańsze od wybudowania go i uzależnione od czynników takich jak powierzchnia (domu i otaczającego go terenu), stan nieruchomości, lokalizacja w jakiej się znajduje i tak dalej. Z budową problemów i opłat jest jeszcze więcej. Na początek nabyć musimy działkę budowlaną. Alternatywę stanowi zakup działki rolnej z możliwością przekształcenia w działkę budowlaną.

 

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego niezbędna jest znajomość prawa budowlanego, co może się z kolei łączyć z koniecznością zaczerpnięcia porady prawnej – oczywiście dosyć kosztownej. Zapłacić musimy za architektom i projektantom za wykonanie projektu budowlanego, zakupić musimy niezbędny sprzęt i materiały, następnie opłacić firmę budowlaną. Są to także wydatki, których nie warto na siłę redukować, bo zależy od nich nasz komfort, ale też bezpieczeństwo. Uwzględnić musimy wiele czynników, w tym też to, gdzie stać będą nasze samochody. Doliczyć musimy więc także koszt budowy garażu. Po wybudowaniu domu czeka nas jego urządzenie, czyli zakup wszelkich niezbędnych mebli, sprzętów i dekoracji. Koszt budowy i wyposażenia to dopiero początek. Dom jest niestety też bardzo kosztowny w utrzymaniu – także w czystości. Kupno domu jest oczywiście tańsze.

 

Bez względu na to, czy znajdziemy to na rynku pierwotnym czy też wtórnym. W dalszym ciągu jest to jednak spory wydatek, zwłaszcza gdy doliczamy do niego konieczność przeprowadzenia wszelkich prac remontowych, urządzanie i tak dalej. Niestety domów na sprzedaż jest też znacznie mniej niż mieszkań, więc znalezienie takiego, który będzie odpowiadał nam pod względem wyglądu i funkcjonalności, a jednocześnie znajdować się będzie w interesującej nas lokalizacji i mieścić się w przedziale finansowym, na jaki możemy sobie pozwolić jest bardzo trudne. Przejdźmy jednak do pozytywnych stron posiadania domu. Przede wszystkim jest nią duża przestrzeń, jaką zyskujemy do własnej aranżacji. Mamy miejsce na wszystkie nasze rzeczy oraz możliwość wykonywania aktywności, które w bloku są niemożliwe. Po drugie plusem jest ogród, pomieszczenia gospodarcze i tak dalej. Posiadanie ich stwarza bardzo wiele możliwości chociażby aktywnego spędzania czasu. W końcu dużym plusem jest brak sąsiadów.

 

Może Ci się również spodoba