Kredyt na dom lub mieszkanie

Własne cztery kąty stwarzają ogromne poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeżeli mieszkanie jest niewielkie, ale własne, to można znacznie stabilniej planować przyszłość. Co prawda trendy mieszkaniowe w ostatnich latach nieco się zmieniły i część osób rezygnuje z kupna mieszkania własnościowego na rzecz wynajmu, Związane jest to ze specyfiką rynku pracy – młodzi ludzie coraz częściej są elastyczni i przeniesienie się na drugi koniec Polski w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy nie jest dla nich dużym wyzwaniem. A w takiej sytuacji lepiej nie mieć na głowie mieszkania, które trzeba opłacić w innym mieście.

Skąd wziąć gotówkę na zakup mieszkania?

Osoby, które jednak planują kupno własnych przysłowiowych czterech kątów powinny pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, gdyż ceny nieruchomości stale rosną. Nawet koszt kawalerki z rynku wtórnego w dużym mieście może w tym momencie wiele osób przyprawić o zawrót głowy. Na pokój z kuchnią przykładowo w Krakowie, trzeba wydać ponad dwieście tysięcy złotych. Im większa miasto, większy metraż czy bardziej atrakcyjna lokalizacja, tym wyższe ceny nieruchomości. Uzbierać samemu tyle pieniędzy jest rzeczą niezwykle trudną zwłaszcza w sytuacji, gdy zaledwie kilka lat wcześniej weszło się na rynek pracy. Na szczęście oferta banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych jest niezwykle szeroka.

Kredyt hipoteczny – co będzie potrzebne?

To, jakie dokumenty będą potrzebne do zaciągnięcia kredytu hipotecznego zależy od tego, jakie wymagania ma bank. Z pewnością niezbędny będzie dowód osobisty potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, a także inne dokumenty zaświadczające na przykład o wysokości miesięcznych przychodów. To właśnie na ich podstawie bank będzie oceniał zdolność kredytową, a od tej oceny zależy czy pożyczka zostanie w ogóle przyznana, a jeżeli tak to na jakich warunkach. Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa szansa na to, że dostanie się kredyt na mieszkanie we wnioskowanej kwocie.

Który kredyt będzie najlepszy?

Ofert na rynku jest bardzo wiele. Aby móc rozeznać się w nich warto korzystać z narzędzi jakimi są kalkulatory kredytowe. Darmowe narzędzie pozwoli obliczyć między innymi wysokość miesięcznej raty, a także optymalny okres spłaty zobowiązania finansowego. Oprócz odsetek, do kwoty spłaty należy doliczyć także inne opłaty naliczane przez bank. Może to być przykładowo prowizja albo obowiązkowe ubezpieczenie kredytu. Warto się ubezpieczyć na wypadek sytuacji losowej, która sprawi, że spłata raty w terminie nie będzie możliwa.

 

Może Ci się również spodoba