Kupno mieszkania – gotówka czy kredyt?

Własne cztery kąty to w dalszym ciągu w dzisiejszych czasach pewien luksus, choć pod względem komfortu mieszkania jest i tak znacznie lepiej niż było jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W drugiej połowie ubiegłego wieku zupełnym standardem było to, że młodzi ludzie po założeniu własnej rodziny wciąż mieszali z rodzicami. Wynikało to z ograniczeń rynku mieszkaniowego, na lokal czekało się długimi latami. Obecnie rynek mieszkaniowy jest zupełnie wolny i to od nabywcy zależy kiedy kupi mieszkanie, niezależnie od tego czy będzie ono pochodziło z rynku pierwotnego czy też z wtórnego. Jedynym ograniczeniem pozostają ceny nieruchomości, a te z roku na rok stale rosną.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Kupno mieszkania jest ogromnym wydatkiem. Jeżeli chodzi o młode osoby, to mało kogo stać na to, aby kupił mieszkanie za gotówkę, chyba że dostanie wcześniej konkretne wsparcie finansowe od bliskich. Jak kształtują się ceny nieruchomości? Jeżeli chodzi o niewielkie mieszkanie, pokój z kuchnią, w dużym mieście, to trzeba na takie mieszkanie przeznaczyć około dwustu tysięcy złotych. Przy założeniu oczywiście, że taki lokal mieszkaniowy pochodzi z rynku wtórnego. Im większe mieszkanie, lepszy standard czy ciekawsza lokalizacja, tym na jego zakup konieczne będą większe środki finansowe. Jeżeli chodzi o kupno domu, to jest to wydatek znacznie większy.

Kredyt w banku na zakup mieszkania

Chyba najbardziej popularną metodą finansowania zakupu mieszkanie jest kredytowanie całej operacji z środków bankowych. Kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony przez banki. Otrzymują go jednak jedynie ci klienci, którzy spełnią określone wymagania formalne. Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy w kwocie pozwalającej na zakup mieszkania trzeba przed pracownikiem banku udowodnić, że będzie się w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie finansowe. W tym celu należy przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające chociażby wysokość miesięcznych zarobków.

Kredyt brany samodzielnie czy wspólnie?

Kredyt na zakup mieszkania może zostać zaciągnięty przez jedną osobę lub też wspólne z małżonkiem. Jest to o tyle korzystniejsze, że we dwójkę łatwiej jest spełnić wymagania banku odnośnie zabezpieczenia finansowego spłaty kredytu. Problem jednak może pojawić się w przypadku późniejszej decyzji o rozwodzie. Trzeba dokładnie przemyśleć na jak długi okres czasu zaciągnięty będzie kredyt oraz to czy lepiej wziąć go tylko na siebie czy razem z drugą osobą. Jest to trudna decyzja wymagająca wielu konsultacji.

 

Może Ci się również spodoba