Jak sprytnie urządzić pokój młodzieżowy?

Jeżeli ktoś chociaż raz w życiu próbował negocjować z nastolatkiem, to doskonale wie, ile nerwów to kosztuje. Niełatwo jest wynegocjować chociażby ostateczny wygląd pokoju dorastającego dziecka po remoncie. Robiąc remont w pokoju nastolatka trzeba się już liczyć z jego zdaniem. Młody człowiek powinien mieć wpływ chociażby na kolor ścian (oczywiście w granicach rozsądku) czy też na rodzaj mebli.

Jak urządzić pokój nastolatka?

Jeżeli chodzi o kolorystykę ścian, to panuje tu dowolność, pod warunkiem że barwy nie będą zbyt agresywne. Młodzi ludzie lubią żywe kolory, rzadko kiedy decydują się na ściany w jasnych tonacjach. Dominuje jasny niebieski, szarość, zieleń czy czerwień. Warto zachęcić dziecko by poprzez uczestnictwo w urządzaniu własnego pokoju uruchomiło ekspresję emocji. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza u nastolatków, którzy bardzo gwałtownie przechodzą burzę hormonalną. Jeżeli chodzi o wyposażenie pokoju, to musi się znaleźć w pokoju miejsce zarówno na naukę jak i na odpoczynek. Dobrze, jeżeli te dwie strefy będą od siebie oddzielone, jednak oczywiście nie zawsze jest to możliwe ze względu na niewielką powierzchnię pokoju nastolatka.

Dodatkowe gadżety

Czym byłby pokój młodej osoby bez gadżetów? Jeżeli muzyka stanowi ważny element w życiu nastolatka, to w jego pokoju powinien pojawić się dobrej jakości sprzęt rtv. Za jakość dźwięku odpowiada bardzo wiele czynników, chociażby odpowiednie ustawienie głośników. Nie trzeba więc wydawać fortuny na sprzęt muzyczny z najwyższej półki cenowej. Warto poradzić się eksperta, jak z tego co ma się pod ręką wycisnąć maksimum możliwości. Gdy ma się w domu prawdziwego melomana, który lubi słuchać muzyki bardzo głośno, to warto pomyśleć o dodatkowym wyciszeniu pomieszczenia, tak by donośne dźwięki nie przeszkadzały pozostałym domownikom.

Oświetlenie pokoju

Jeżeli chodzi o oświetlenie pokoju nastolatka, to w trosce o jego wzrok warto zadbać o to, aby w pokoju było jasno. Przyda się do tego centralny punkt świetlny zlokalizowany na suficie oraz kilka punktów dodatkowych. Może to być lampa stojąca lub wiszące kinkiety. Dobrym rozwiązaniem dodatkowym jest także tradycyjna lampka na biurko. Ważne, aby poszczególne punkty miały niezależne włączniki, tak by można było używać tylko tych lampek, które będą aktualnie potrzebne. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną zwłaszcza w przypadku młodych osób, które jeszcze nie mają w sobie wyrobionego nawyku oszczędzania energii.

 

Może Ci się również spodoba