Jak budować oszczędne gospodarstwo domowe?

Niezależnie od tego czy mieszka się na wsi, w niewielkim miasteczku czy też w ogromnej aglomeracji miejskiej, to konsumpcjonizm obecnie dopada człowieka na każdym kroku. Jeszcze nie tak dawno można było na polskiej wsi spotkać gospodarstwa rolnicze, które w znacznej mierze były samowystarczalne. Obecnie wysoko rozwinięta specjalizacja a także pogoń za dobrami materialnymi sprawiają, że ludzie chcą mieć więcej i więcej. Nie do końca zastanawiają się przy tym, jaki wpływ na planetę ma taki sposób zachowania. Ile dóbr się marnuje i lądują na śmietnikach rozkładając się tam przez szereg stuleci. Nie chodzi o to, aby od razu angażować się w jakieś globalne ruchy na rzecz środowiska. O wiele lepsze rezultaty przyniesie sytuacja, w której każdy człowiek zacznie naprawianie świata od własnego podwórka.

Alternatywne źródła energii

Fotowoltaika to obecnie jeden z najbardziej rozpowszechnionych w naszym kraju sposobów na alternatywne pozyskiwanie energii. Instalacje pv spotkać można na wielu domach czy zakładach pracy. W ten sposób można skutecznie pozyskiwać energię słoneczną, a następnie przy jej pomocy ogrzewać dom czy wykorzystywać do oświetlania go. Oprócz fotowoltaiki ciekawym rozwiązaniem jest pozyskiwanie energii z wiatru, jednak wymaga to o wiele większych początkowych nakładów finansowych. Pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł to jedno, druga kwestia to oszczędzanie zasobów.

Zakręcaj wodę i gaś światła

Jeżeli ktoś mieszka w bloku w dużym mieście nie ma możliwości by do swojego gospodarstwa domowego doprowadzić energię elektryczną z ekologicznych źródeł, to może chociaż zacząć oszczędzać. W skali roku przeciętna osoba ponosi ogromne koszty związane między innymi z marnowaniem zasobów. Niezgaszone światło, kontrolki przy urządzeniach elektrycznych czy lejąca się bez potrzeby woda – to wszystko kosztuje. Może się wydawać, że są to grosze, jednak w skali roku takie drobne miesięczne wydatki potrafią urosnąć do pokaźnych rozmiarów.

Zatrważający problem – marnowanie jedzenie

Kolejne ogromne marnotrawstwo to wyrzucanie jedzenia. W Polsce każdego roku na wysypiskach śmieci lądują ogromne ilości jedzenia. Zanim zrobi się zbędne zakupy warto pomyśleć ile energii trzeba było włożyć w wyprodukowanie konkretnych produktów. To wszystko kosztuje. Dokonując świadomych wyborów na prawdę sporo można zaoszczędzić. Może to być pierwszy krok do całkowitej niezależności finansowej, a ta z kolei z pewnością przyniesie poczucie ogromnej radości i bezpieczeństwa.

 

Może Ci się również spodoba