Nieprzyjemny zapach z pralki. Co jest przyczyną?

Korzystanie z pralki automatycznej związane jest niewątpliwie z wygodą. Zdarza się jednak, że czasami z urządzenia czuć nieprzyjemną woń. Jak temu zaradzić i co bywa przyczyną brzydkiego zapachu, który przenosi się na odzież?

Przyczyny powstawania brzydkiego zapachu:

  • Zabrudzony filtr urządzenia może być jedną z przyczyn unoszącego się odoru. Filtr służy przede wszystkim do wyłapywania drobnych nieczystości, takich jak włosy lub kurz. Co jakiś czas należy wyczyścić filtr opłukując go pod bieżącą wodą i myjąc detergentem. Często element ten jest pokryty kamieniem, dlatego niezbędny będzie dobry odkamieniacz. Przed włożeniem filtra trzeba również wyczyścić komorę.
  • Szuflada, do której wsypujemy proszek może być zabrudzona na skutek niedokładnego wypłukania środków piorących przez wodę. Wówczas powinniśmy dokładnie umyć szufladę, a następnie wytrzeć ją do sucha. Idealnie jest, gdy taką czynność wykonujemy raz w tygodniu.
  • Kolejną przyczyną jest tworząca się we wnętrzu pralki, pleśń. Aby zapobiec temu zjawisku, pralkę od czasu do czasu nastawiamy na program 90 stopni. Pamiętajmy, że musi być opróżniona z ubrań.
  • Ci, którzy chcą wiedzieć jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki mogą także skontrolować stan rur. Powodem smrodu może być zalegająca w przewodach woda.
  • UWAGA: Po skończonym cyklu prania nie należy zamykać drzwiczek pralki. Zapewni to dobrą wentylację bębna i sprawi, że resztki wody wyparują.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki w inny sposób? Skuteczne porady

Jeśli sprawdziliśmy wszystkie powyższe elementy i wyczyściliśmy pralkę, możemy użyć na koniec specjalistycznych środków czyszczących. Będą to produkty, m.in. z węglem aktywnym. Możemy też preparat do czyszczenia przygotować samodzielnie z octu i sody. Niestety, miejmy na uwadze, że soda oczyszczona może pozostawić nieestetyczne białe naloty, które w trakcie późniejszego prania mogą także zabrudzić odzież.
Czysta pralka pracuje dłużej. Regularne czyszczenie filtra lub innych elementów, sprawi też, że mniej się będą one psuły. Istotne jest nie tylko usuwanie brzydkiego zapachu, ale przede wszystkim usuwanie nagromadzonego kamienia.

Może Ci się również spodoba