Lampka nocna do pokoju dziecka – czy warto?

Moment “wyprowadzki” dziecka do własnego pokoju jest bardzo ekscytującym momentem w życiu każdego rodzica. Nikt nie pozwoli sobie zapomnieć o stosownej wyprawce dla naszej pociechy. Przedmioty wybrane do wystroju wnętrza nowego miejsca mieszkania maluszka powinny zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa, a także rozwijać jego intelekt oraz wyobraźnię.

 

Dlatego właśnie jednym z ważniejszych elementów potrzebnych maluchowi w jego własnej sypialni jest lampka. Odpowiednie źródło światła ma bowiem bardzo pozytywny wpływ na wyobraźnię dziecka. Jak jednak wybrać dobrą lampkę do pokoju dziecięcego? Jaka lampka dla chłopca, a jaka dla dziewczynki? Dlaczego warto kupić lampkę do pokoju dziecka? Rodzice dziecka często zaczynają doceniać lampki nocne już w pierwszych miesiącach opieki. Stanowią one doskonałe źródło światła. Subtelne i delikatne oświetlenie pozwala na wygodne przewijanie, karmienie czy po prostu obserwowanie malucha bez zakłócania jego snu. Dzięki niej czynności takie jak noszenie dziecka czy kładzenie go do łóżeczka w nocy nie będą oznaczać ryzyka potknięcia. Wiele dzieci przyzwyczaja się do delikatnego źródła światła w nocy, przez co czują się znacznie bezpieczniej i nie boją się ciemności. Kolorowa, ładna lampa stojąca tuż przy łóżku ochroni pociechę przed groźnymi potworami czyhającymi w ciemnych zakamarkach. Lepszy rozwój intelektualny Oprócz tego wybór odpowiedniej lampki może pozytywnie wpłynąć na rozwój wyobraźni dziecka.

Wyposażenie domu – lampki

Lampki z ciekawymi kształtami i w kontrastujących barwach dające lekkie światło wspomogą rozwój mózgu dziecka i jego wyobraźni w stadium poznawczym sensomotorycznym. Kolorowe zwierzątka czy elementy z życia codziennego pozwolą natomiast nieco starszym dzieciom dodatkowo stymulować wyobraźnię i doświadczenia zmysłowe w stadium przedoperacyjnym, które przeciętnie trwa u malucha aż do siódmego roku życia. Jaką lampkę do pokoju dziecięcego wybrać? Po przeanalizowaniu potencjalnych korzyści i podjęciu decyzji o zakupie lampki do pokoju dziecięcego, wielu rodziców zadaje sobie właśnie to pytanie. Przy dokonywaniu wyboru pamiętajmy o tym, że to źródło oświetlenia będzie najlepszym przyjacielem malucha. Musi więc dokładnie trafiać w jego gust. Jednocześnie nie może ona stanowić żadnego zagrożenia dla malucha. Lampki wiszące do pokoju dziecka Bezpiecznym wyborem dla takiego dziecka będzie lampka wisząca. Ich konstrukcja najczęściej składa się z ciekawego, przyjaznego dziecku kształtu i stworzenia z niego osłony dla delikatnej żarówki dającej światło. Wśród tego rodzaju lampek znajdziemy ciekawe propozycje dla chłopca prezentujące między innymi wozy strażackie, traktory, koparki czy niedźwiedzie.

 

Dziewczynkom natomiast przypadną do gustu świecące królewny, jednorożce, tęcze, albo wróżki. Fantazyjne kształty wiszące na ścianach pobudzą wyobraźnię dzieci wspomagając ich prawidłowy rozwój. Lampki stojące Zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które nie są w stanie przewrócić, zrzucić, ani ściągnąć z półki przedmiotu, bardzo ciekawym wyborem mogą okazać się lampki stojące. Mogą one być zarówno stołowe, jak i podłogowe. Klosze w oryginalnych kształtach i ozdobione wyjątkowymi wzorami oprócz walorów estetycznych przyniosą do pokoju także element, który dziecko chętnie będzie oglądać rozwijając wzrok i mózg. Lampy stojące znajdziemy w naprawdę wielu wzorach. Możemy wybrać lampę podłogową z kloszem w chmurki na różowym tle do ozdobienia pokoju dziewczynki. Dla pomieszczenia przeznaczonego dla chłopca lepiej sprawdzi się lampa z kloszem w chmurki na tle niebieskim. Klasyczne gwiazdki na białym tle znajdą natomiast swoje miejsce w każdej dziecięcej sypialni.

 

Lampki przenośne dla dzieci Dla bardzo ruchliwego malucha dobrym zakupem mogą okazać się lampki przenośne. Drewniane, bądź wykonane z tworzywa sztucznego świecące bajkowe postacie, albo urocze zwierzątka udadzą się z dzieckiem w dowolne miejsce, aby ochronić je przed złem ukrytym w ciemnościach. Lampki przenośne zazwyczaj przybierają formę trójwymiarowych wyobrażeń zwierząt (czasem również na przykład pojazdów) ozdobionych kilkoma drobnymi żarówkami. Coraz częściej jednak wybór rodziców pada na okrągłe, wykonane z białego, matowego tworzywa sztucznego misie oraz króliczki. W przypadku tych drugich źródło światła jest jedno i znajduje się wewnątrz specjalnej, bezpiecznej dla dziecka obudowy rozpraszającej światło. Szeroka oferta lampek przenośnych sprawia, że każdy znajdzie oryginalny wzór z jednorożcem, bądź niedźwiadkiem dla córki, albo z planetą oraz traktorem dla syna. Jednocześnie lampki przenośne w każdym przypadku posiadają zaokrąglone kształty i są stworzone tak, aby zminimalizować ryzyko, że dziecko wyrządzi sobie nimi krzywdę.

 

Kinkiety Ciekawą i oryginalną propozycją do ozdoby dziecięcego pokoju i poprawy poczucia bezpieczeństwa malucha w nocy będzie zastosowanie kinkietu. Mogą one przybierać formy raczej klasyczne, ozdobione ciekawymi, jaskrawymi kolorami, które przyciągną wzrok dziecka. Jednak w ofercie sklepów nie zabraknie również kinkietów przedstawiających głowę słonia do pokoju dzielnego poszukiwacza przygód, bądź głowę uroczego jednorożca do pokoju księżniczki. Lampka nocna dla dziecka to obowiązkowe wyposażenie pokoju malucha Niezależnie od tego, jaki rodzaj i wzór lampki wybierzemy, na pewno spełni ona swoje zadanie. Czy to ułatwiając nam opiekę nad dzieckiem w trakcie snu, czy odganiając od niego nocne mary, czy także wspomagając jego rozwój i ćwicząc wyobraźnię. Stosowanie lampek w nocy zaleca się już od pierwszych dni życia pociechy, ponieważ dają one naprawdę wiele korzyści i nie da się ich niczym zastąpić. Warto więc jak najwcześniej przygotować się do prawidłowej opieki nad naszym małym skarbem i zaopatrzyć się w lampkę nocną spełniającą wszystkie nasze wymagania.

Może Ci się również spodoba