Kupić czy wybudować?

Kupno domu, a może jednak jego budowa? Która z tych dwóch opcji ma więcej plusów? Oczywiście w największym stopniu zależy to od indywidualnych preferencji, są jednak pewne czynniki, które mogą wpłynąć na naszą decyzję. Zacznijmy od kosztów. Jeśli w grę wchodzi domek znajdujący się na działce o porównywalnej powierzchni, o mniej więcej takiej samej wielkości i w podobnej lokalizacji – tańsza będzie oczywiście opcja kupna domu, który już stoi. Zanim wybudujemy nasz wymarzony dom musimy w końcu zakupić działkę budowlaną.

 

Alternatywą jest zakup działki rolnej i przekształcenie jej w działkę budowlaną. W takiej sytuacji musimy mieć jednak pewność, że jest to możliwe, powinniśmy więc skonsultować sprawę z kimś, kto jest ekspertem od prawa budowlanego, na przykład radcą prawnym. To dodatkowy koszt. Kiedy mamy już działkę potrzebujmy projektu, który będzie funkcjonalny, a zastosowane w nim rozwiązania nie będą stanowiły zagrożenia. To kolejny koszt. W następnej kolejności konieczne jest zakupienie materiałów budowlanych – najlepiej, aby były one jak najlepszej jakości, chodzi bowiem zarówno o nasz komfort, jak i bezpieczeństwo nas i naszych bliskich. Na koniec opłacić musimy pracowników firmy budowlanej, którzy projekt naszego domu wprowadzą w życie. Oni także powinni być doświadczeni i profesjonalni, co wiążę się ze sporym kosztem. W przypadku zakupu gotowego domu czeka nas natomiast konieczność przeprowadzenia prac remontowych, która także może być kosztowna i czasochłonna, jednak nie aż tak, jak w przypadku budowy.

 

Ogromnym plusem budowy domu jest to, że od samego początku mamy wpływ na jego wygląd i funkcjonalność, przez co do spełniać powinien nasze oczekiwania pod każdym względem. Naturalnie na etapie prac remontowych i urządzania wnętrz również mamy realny wpływ na to, jak ostatecznie wyglądać będą poszczególne pomieszczenia, niektórych rzeczy nie da się jednak niestety zmienić. Szafa na wymiar, którą zamówimy pomieści z pewnością całą naszą odzież, jednak dobudowanie osobnej garderoby może nie być możliwe. W przypadku budowy domu mamy też znacznie większy wpływ na to, w jaki sposób zagospodarowana zostanie przestrzeń wokół niego. Przy kupnie domu stoi on w konkretnym miejscu działki i zmiany na tym etapie nie są już możliwe. Podczas budowy możemy dokładnie zaplanować, gdzie znajdować się będzie podjazd, strefa wypoczynkowa, plac zabaw dla dzieci, nasz ogród warzywny i ogólnie wszystkie udogodnienia, które tylko sobie wymyślimy. Ostateczna decyzja jest jednak kwestią indywidualną.

Może Ci się również spodoba