Kredyt hipoteczny

Jednym z najpopularniejszych kredytów, jakie udzielane są przez banki są kredyty hipoteczne, często nazywane także kredytami mieszkaniowymi. Jest to kredyt przeznaczony na zakup działki budowlanej i wybudowanie domu, kupno domu czy mieszkania, albo remont posiadanej przez nas nieruchomości.

 

Kredyt to oczywiście nic innego jak dwustronna umowa, która zawierana jest pomiędzy bankiem oraz jego teraźniejszym lub przyszłym klientem – kredytobiorcą. Obowiązkiem banku wynikającym z umowy kredytowej jest udzielenie kredytobiorcy odpowiedniej kwoty pieniędzy. Kredytobiorca musi po pierwsze spożytkować ją zgodnie z ustalonym przeznaczeniem, po drugie zaś zwrócić – w terminie, wraz z naliczoną prowizją oraz odsetkami, stanowiącymi zysk banku. Spłata kredytu hipotecznego odbywa się zazwyczaj w trybie ratalnym, spłata jest zaś rozkładana na długie lata (nawet 35). Im bardziej rozłożona jest w czasie, tym niższa jest rata konieczna do spłacenia, jednak całkowity koszt zaciągnięcia kredytu się zwiększa. Niestety nie każdy może liczyć na to, że bank udzieli mu pożyczki bądź kwotą, jaką mu zaproponuje będzie niższa od tej, jakiej oczekiwał. O wysokości oraz warunkach przyznanego kredytu świadczy kilka rzeczy. Po pierwsze nasza historia kredytowa – ważne, abyśmy nie mieli żadnych niespłaconych zobowiązań, a wszelkie kredyty były spłacane terminowo. Po drugie ważna jest nasza zdolność kredytowa, stanowiąca gwarancje dla banku, że jesteśmy osobami wypłacalnymi, więc odzyska on od nas swoje pieniądze wraz z prowizją stanowiącą jego zysk. Na zdolność kredytową wpływają czynniki związane z naszym życiem, zarówno zawodowym (nasza praca, zarobki, wydatki) i rodzinnym (liczba osób na utrzymaniu)).

Nieruchomość a miejsce pracy

Zakup nieruchomości niekoniecznie wiązać się musi z lokalem mieszkalnym. Zakupić możemy na przykład nieruchomość pod warsztat samochodowy, gdzie wykonywać będziemy różnego rodzaju usługi takie jak przegląd techniczny czy wulkanizacja opon. Mieszkanie i pracę można także ze sobą połączyć, szukając w tym celu odpowiedniej nieruchomości. W przypadku warsztatu samochodowego najważniejszą kwestią byłaby dosyć duża powierzchnia użytkowa dookoła domu, gdzie powstać mógłby garaż odpowiednich rozmiarów. Trzeba jednak upewnić się, że jest to rozwiązanie mądre pod względem logistycznym. Być może zbyt niewielka odległość warsztatu od domu nie ułatwiła by nam życia, a wręcz przeciwnie, w dużym stopniu obniżyła jego jakość i komfort (na przykład ze względu na duży hasał, klientów itd.)

Może Ci się również spodoba