Pelargonia na balkonie – jakie warunki należy jej zapewnić?

Balkon to przestrzeń, w której chcielibyśmy się zrelaksować i odpocząć po całym dniu pracy. Dobrze dobrane elementy dekoracyjne dodatkowo zachęcają, by wolny czas spędzać właśnie tam. Trudno jest sobie wyobrazić lepszą dekorację niż kwiaty. Doskonałym wyborem są ponadczasowe pelargonie. Ich kwiaty dodadzą temu miejscu przytulności i swojskości, choć jednocześnie będą prezentować się elegancko. Jak stworzyć piękny balkon z pelargoniami?

Pelargonie a styl balkonu

Pelargonie w modzie są od kilku lat i trudno jest wyobrazić sobie moment, w którym na szczycie popularności znajdą się inne rośliny. Za wyborem właśnie tych wywodzących się z Afryki kwiatów przemawia nie tylko dość prosta pielęgnacja, lecz także ich uniwersalność. Odmiany bluszczolistne sadzone w wiszących donicach doskonale wkomponują się w styl rustykalny czy romantyczny. Pelargonie rabatowe sprawdzą się w nowoczesnej i minimalistycznej przestrzeni, w której dominują proste formy. Natomiast połączenie ich z lawendą czy ziołami pozwoli również wprowadzić na balkon klimat śródziemnomorski.

Wybór stanowiska, opieka nad kwiatami

Pelargonie, tak jak wszystkie rośliny, mają swoje preferencje, które zagwarantują nam obfite i długie kwitnienie. Są to rośliny pochodzenia afrykańskiego, więc tym samym najlepiej czują się w miejscach możliwie ciepłych. Odmiany rabatowe doskonale rozwijają się w pełnym słońcu, natomiast dla odmian bluszczolistnych najkorzystniej jest wybrać miejsce półcieniste, a przy tym osłonięte przed wiatrem, który mógłby połamać jej długie i dość kruche pędy. Dlatego, jeśli planujemy umieszczenie na balkonie pelargonii, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki, a później obserwować jej reakcję. Zbyt mała ilość światła słonecznego może powodować przerost pędów i słabsze kwitnienie, natomiast jego nadmiar może skutkować żółknięcie liści.

Wybór pojemnika

Pelargonie lubią mieć sporo gleby wokół siebie, dlatego nie należy sięgać po zbyt małe doniczki. Jeśli decydujemy się na sadzenie ich w skrzynkach, odległość między kolejnymi roślinami powinna wynosić co najmniej 25 cm.

Podłoże

Pelargonie najlepiej czują się w glebie lekkiej, przepuszczalnej i bogatej w próchnicę. Dobrze, by miała obojętny odczyn, czyli pH powinno wynosić 6,2-7,2. Nie należy stosować podłoża piaszczystego, ponieważ są to rośliny o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, ani zbyt ciężkiego. Na dnie doniczki przed wsypaniem ziemi, powinna się znaleźć warstwa drenażowa.

Kiedy sadzić pelargonie?

Dla uzyskanie pięknych kwiatów pelargonii ważne jest również, by nie posadzić ich w balkonowych pojemnikach zbyt wcześnie, kiedy przymrozki mogą im jeszcze zaszkodzić. Najlepiej zrobić to, gdy dzienne temperatury mają dwucyfrowe wartości. Najbardziej poleca się okres tuż po „zimnych ogrodnikach”, czyli po 14 maja.

Jeśli weźmiemy pod uwagę te potrzeby pelargonii, z całą pewnością nasz balkon będzie zdobiło mnóstwo kwiatów, a my z przyjemnością będziemy na nim spędzać czas, pijąc kawę lub czytając książkę.

 

Może Ci się również spodoba